NAUDINGA INFORMACIJA

 

KRŪTŲ TYRIMO METODAI - SAVITYRA, KRŪTŲ ECHOSKOPIJA, MAMOGRAFIJA, MAGNETINIO REZONANSO TOMOGRAFIJA - KADA IR KODĖL?

Turbūt, su manimi sutiks kiekviena moteris, kad  krūtys - moters grožio, seksualumo, pasididžiavimo simbolis, tačiau kartais - ir veriančio sielos skausmo šaltinis...  Mes visos trokštame turėti gražią, stangrią, tobulos formos krūtinę, bet - ar kiekviena žino, ką daryti, kad krūtys būtų ne tik gražios, bet ir sveikos?

Gana dažnai į klausimą, kurį mėgstu užduoti savo pacientėms -  "Ar savarankiškai tiriatės savo krūtis?"  -  išgirstu atsakymą  -"Ne".

Deja, nepaisant to, kad šiuolaikinės moterys gana daug žino apie krūties vėžį, apie tai, kad būtinai reikia savarankiškai tikrintis krūtis, to nedaro. Kodėl? Dažniausiai moterys į šį klausimą man atsako taip : "Aš ten nieko nesuprantu".

Be galo apmaudu, bet toks nenoras suvokti, suprasti savo organizmą  gali virsti tikra moters ir jos šeimos tragedija.

Negailėstinga statistika byloja, kad, nepaisant į medicinos praktiką įdiegtų šiuolaikiškų pažangių krūtų tyrimo metodų, dažniausiai grėsmingiausia krūtų liga - krūties vėžys - diagnozuojama, kai moteris kreipiasi į gydytoją, savarankiškai užčiuopusi sukietėjimą krūtyje. Taigi, krūtų savityros svarbą sunku prvertinti. Deja, kasdieniame savo darbe tenka matyti labai jaunas pacientes, susirgusias krūties vėžiu, kartais net 30 metų neturinčias... Taigi, mokytis krūtų savityros reikia pradėti nedelsiant, kiek metų Jums bebūtų, 15 ar 85, gerbiama šių eilučių skaitytoja.

Šalyn visus "Nesuprantu" ir - momokės! Galbūt, būtent šis  paprastas "mokslas"  išgelbės Jūsų vaikams - mamos, Jūsų vyrui - žmonos, o Jūsų tėvams - dukros gyvybę. Ne universiteto ar kolegijos diplomas lems, kad Jus gyva ir sveika - o tai, kaip Jūs išmokote pažinti savo kūną, savo organizmą, o tiksliau - savo krūtis.

Kaip ir bet kurių mokslų pradžia, šių mokslų pradžia gali būti kiek sunkoka. Bet - laimei šiuolaikiniame pasaulyje rasite sau pagalbininkų - gydytojų.

Taigi, pradėkime! Pirmas klausimas, kuris iškyla - koks laikas geriausias krūtų tyrimams? Atsakymas : po mėnesinių (5-12 dieną nuo pirmos mėnesinių ciklo , t.y. kraujavimo pradžios, dienos. Atsistokite nuoga krūtine prieš veidrodį ir pasižiūrėkite į savo krūtis -  įvertinkite jų formą, simetriškumą, odos būklę. Toliau bandome ištirti savo krūtis rankų pirštais - pakeliame ranką virš galvos, pradžioje pirštų pagalvėlėmis  išritiame kitos pusės pažastį (kairia ranka - dešinę pažastį ir krūtį ir atvirkščiai), paskui - visą krūtį nuo spenelio iki periferijos. Fiksuojame smegenyse viską, ką randame. Tai buvo Jūsų pirmas "kontrolinis darbas". Tokį patikrinimą privalu atlikti kievieną mėnesį. To privlome išmokyti ir savo paauglių dukrų - puiku, jei jos išmoks krūtų savityros 13-15 metų.

Tik tada, kai savo krūtis tirsite kiekvieną mėnesį, "suprasite" ir pažinsite jas. Kai apčiuopsite savo krūtyse sukietėjimą, kurio anksčiau nebuvo, iškart tai suvoksite ir laiku kreipsitės į specialistą. Galbūt, tai išgelbės Jums gyvybę - sergant vėžiu, laiko faktorius gali būti lemtingas.

Koks gi mokslas be mokytojo, o "kontrolinis" - be patikrinimo? Net jei Jums Jūsų krūtyse viskas aišku (o jei neaišku, tuo labiau!) - kitas Jūsų žingsnis turėtų būti apsilankymas  pas krūtų ligų specialistą.  Geriausiai pas tą, kuris tos pačios konsultacijos metu  atliks Jums ir krūtų echoskopiją - svarbiausią krūtų tyrimo metodą, jei Jums dar nėra 40-50 metų. Tačiau ir po 50-ies, šis metodas turi savo labai  svarią vietą krūties ligų diagnostikoje.

Šalia kas mėnesį atliekamos krūtų savityros, kiekvienai moteriai po 30 metų rekomenduojama kas 1-2 metus profilaktiškai net nesant jokių krūtų ligų simptomų, atlikti ir krūtų echoskopiją. Jei moters šeimoje buvo susirgimų krūties vėžiu atvejų, krūtis echoskopu reikia pradėti tirti dar anksčiau, nuo 25 metų.

Ir, be abejo, reikia nedelsiant kreiptis į krūtų ligų specialistą ir atlikti krūtų echoskopiją, jei pajutote bet kurį krūtų ligų simptomą  - apčiuopėte sukietėjimus krūtyse ( nesvrabu, kokio dydžio, skausmingus ar ne), atsirado išskyros iš spenelio, pakito krūtų forma, paraudo ar kitaip pakito krūties oda (atirado "citrinos žievės" tipo odos pakitimas), atsirado žaizdelės spenelio zonoje ar bet kuris kitas simptomas, kuris neramina moterį.

Jei Jums sukako 40 metų - atėjo laikas atlikti pirmą profilaktinį mamografinį tyrimą. Jei šio tyrimo rezultatai yra normalūs, mamografiją reikia atlikti ne rečiau kaip kartą per 1-2 metus. Reikia nepamiršti, kad šis tyrimas atliekamas rentgeno spindulių pagalba, ir susijęs su apšvita - dažniau nei kartą per metus šis tyrimas gali būti atliekamas tik remiantis gydytojo rekomendacijomis. Tačiau dažniausiai  vien mamografinio tyrimo tokio amžiaus moteriai  neužtenka - krūtų ligų diagnostikos specialistas išsamiam krūtų ištyrimui greičiausiai Jums paskirs atlikti ir krūtų echoskopiją.

Po menopauzės situacija keičiasi - nyksta krūties liaukinis audinys, jis pakeičiamas riebaliniu audiniu. Kuo daugiau krūtyje riebalinio audinio, tuo informatyvesnis yra mamografinis tyrimas. Moteriai virš 60 metų amžiaus, jeigu krūtyse praktiškai neliko liaukinio audinio, profilaktiniams tyrimams gali pakakti vien mamografijos. Ultragarsinis tyrimas tokio amžiaus moteriai skiriamias tuomet, jei randami pakitimai  mamografijos metu ir juos reikia patikslinti ultragarsu. Be to būna atvejų, kai net ir vyresnio amžiaus moters krūtyse būna gana daug liaukinio audinio - tuomet vien mamografinio tyrimo neužtenka, ir moteriai po mamografinio tyrimo paskiriama krūtų echoskopija.  

Negalima nepaminėti ir paties moderniausio ir naujausio - krūtų magnetinio rezonanso tomografijos (MRT)  tyrimo. Šiuolaikinėje krūtų ligų diagnostikoje šis metodas taikomas vis plačiau, nes yra itin jautrus  ir leidžia diagozuoti krūties vėžį labai ankstyvoje stadijoje. Šiuo metodu galima diagnozuoti itin mažus vėžio židinius, kurie neaptinkami jokiais kitais krūtų tyrimo metodaig (ulragarsu ar mamografiškai).  Tiriant krūtis magnetiniu rezonansu, pacientei į veną suleidžiama speciali medžiaga, taip vadinamasis "kontrastas". Ši medžiaga kaupiasi vėžio židinyje. Gydytojas radiologas, analizuodamas kontrastinės medžiagos kaupimo ir pasišalinimo iš  krūties darinio kreivę, daro išvadą apie krūties darinio pobūdį - ar darinys yra piktybinis ar ne.

MRT tyrimas yra brangus (tai brangiausias krūtų tyrimo metodas), lėtai atliekamas, susijęs su specialių medžiagų leidimu į veną, todėl nėra taikomas kasdienėje praktikoje ir skiriamas tik esant tam tikriems parodymams. Egzistuoja ir priešparodymai šiam tyrimui (širdies stimuliatorius, metalinės plokštelės po kaulų operacijų, klaustrofobija, alergija kontrastinėms medžiagoms ir kt.)

Krūtys magnetiniu rezonansu tiriamos moterims, kurioms įtariamas daugiažidininis ( multicentrinis) krūties vėžys (tai yra, kai ultragarsinio ar mamografinio tyrimo metu gydytojas radiologas mato ar įtaria kelis vėžio židinius toje pačioje krūtyje) ar bilateralinis, arba abipusis,  krūties vėžys (kai vėžio židiniai matomi abiejose krūtyse).

Taip pat krūtų magnetinio rezonanso tyrimas itin naudingas tiriant krūtis po tausojančių (t.y. krūtį išsaugančių) vėžio pašalinimo operacijų. Randinis audinys labai apsunkina tokios krūties tyrimą ultragarsu ar mamografinio tyrimo pagalba. Todėl, esant neaiškumams ir  įtariant vėžio atsinaujinimą (recidyvą) operuotoje krūtyje, gydytojas radilogas rekomenduoja  taip pat atlikti ir MRT tyrimą, kuris yra pats jautriausias šioje situacijoje.

Kiti parodymai krūtų magnetinio rezonanso tyrimams - moterų, turinčių genetinę predispoziciją sirgti krūties vėžiu (BRCA1 ir BRCA2 genų nėšiotojos) profilaktinis krūtų patikrinimas; krūties vėžio invazijai (plitimui) į aplinkinius krūtinės ląstos audinius tirti, chemoterapijos efektyvumui vertinti, krūtų implantų turinčioms moterims tirti ir kt.

Reikia pastebėti, kad šiuolaikinėje krūtų ligų diagnostikoje magnetinio rezonanso tomografijos tyrimas taikomas vis plačiau, daugėja parodymų krūtų tyrimamas šiuo metodu. Pasaulyje net diskutuojama apie tai, kad krūtų MRT ateityje galėtų pakeisti mamografinį tyrimą krūties vėžio prevencinėje programoje.

Kokį specialistą pasirinkti? Leisiu sau duoti Jums keletą patarimų. Visų pirma, specialistą reikia rinktis patyrusį. Echoskopija - labiausiai nuo gydytojo patirties ir kvalifikacijos priklausantis radiologinis (vaizdinis) tyrimo metodas. Įrašytą diskelį  su kompiuterinės tomografijos ir magnetinio rezonanso vaizdais galite nunešti konsultacijai pas kitą specialistą ar net internetu pasikonsultuoti su kitame pasaulio krašte esnačiu gydytoju. Tačiau, ko nepastebėjo, nepamatė ar nesugebėjo teisingai įvertinti nepatyręs echoskopuotojas - it toliau liks "gyventi" Jūsų organizme nepastebėtai ir gali pridaryti rimtų bėdų.

Visų antra, specialistas turi būti patyręs būtent krūtų ligų diagnostikoje. Krūties vėžys yra labai  klastinga,besislepianti po daugeliu kaukių liga. Ji gali atrodyti netipiškai, kartais būna sunkiai diagnozuojama net itin patyrusių aukštos kvalifikacijos specialistų, besispecializuojančių krūtų ligų diagnostikoje.  Mes, radilogai-onkologai, pusiau juokais pastebime, kad kuo labiau tobulėja  krūtų ligų diagnostika, kuo daugiau ir įvairesnių vaizdinės diagnostikos metodų atsiranda, tuo gudriau krūties vėžys išmoksta paslėpti savo uodegą... Be abejo, bet kuris patyręs echoskopuotojas diagnozuos Jums (arba įtars) tipiškai atrodantį krūties vėžį. Bet tik patyręs krūtų echoskopijos specialistas diagnozuos ar  įtars itin mažą (kartais net 3-4 mm!) аr netipiškai atrodantį vėžį. Būtent tokį vėžį, kurio neįmanoma apčiuopti pirštais ir kurį galima nustatyti tik radiologiškai - krūtų echoskopijos ar mamografijos metu.

Kokią įstaigą pasirinkti, jau ne taip svarbu -tai  priklauso nuo Jūsų prioritetų  ir finansinių galimybių. Svarbiausia, pasikartosiu, pasirinkti tinkamą specialistą. O kas liečia krūtų echoskopinio tyrimo kainą - nekalbėsiu populistiškai, kad gyvybė ir sveikata yra neįkainojami. Tiesiog galiu pasakyti, kad ko gero ji nebus didesnė, nei vienkartinio apsilankymo prekybos centre nipirktų prekių kaina - stengiamės, kad ji būtų prieinama  vidutinių ar net žemesnių pajamų žmonėms.

 Iki susitikimo!

            Straipsnį paruošė  gydytoja radiologė-mamologė Jekaterina Šemetova-Pocė

 

 
smart foreash